HARCMŰVÉSZETI COACHING
A harcművészeti coaching a coaching speciális területe. A coaching folyamatban a harcművészetek technikai eszköztárát, valamint – ami talán ennél is fontosabb – filozófiáját, alapelveit használjuk a folyamatba hozott témák megközelítéséhez, feldolgozásához. Ez a gyakorlatban – nagyon leegyszerűsítve és erősen általánosítva – azt jelenti, hogy egy rövid beszélgetést követően a téma kibontását, megélését, feldolgozását segítő, ahhoz illő harcművészeti feladatot választunk, azon keresztül dolgozzuk meg -fel -át a témát. Zárásként ismét egy rövid beszélgetés következik. A tanulságok megbeszélése, a továbblépés irányainak meghatározása a feladatunk ebben a szakaszban.
A fizikai, harcművészeti feladatok kiválasztásában rendkívül széles eszköztárra támaszkodhatunk. Hogy az adott pillanatban mit választunk, sokmindentől függ, de elsősorban két dolog határozza meg:
Komoly sportmúlttal (illetve jelennel), aktív harcművészeti tapasztalattal rendelkezők számára ugyanúgy hasznos a harcművészeti coaching, mint azok számára, akik soha nem sportoltak, a mozgás nem igazán kenyerük, vagy akár korlátozottak a fizikai lehetőségeik ezen a téren.
A harcművészeti coachingban előfordulnak küzdelmek, de egyáltalán nem a fizikai kontaktra van kihegyezve a rendszer.
Ami viszont fontos: a társsal (rendszerint velem) végzett munka során fizikailag, zsigeri szinten megjelenő tanulás, megértés tudatos átélése és feldolgozása.
Amellett, hogy nagyon szeretem ezt a megközelítést, azért is használom gyakran, mert több mint tíz éve azt tapasztalom, hogy elképesztően hatékony: gyors, tartós és főként hasznos változásokat generál. Cserében csupán egy kicsit macerásabb, mint a “beszélgetős” coaching: át kell öltözni, edzőterem szükséges hozzá, ahol ráadásul beszélgetni is tudunk – de ezekhez adott a logisztika.
A harcművészeti coaching alappillérei a szervezetfejlesztő szupervízió, valamint a harcművészetek (konkrétan a shito-ryu karate és a 11Mester kali/eskrima) edzésmódszertana és filozófiája.
A kétezres évek elején egy executive coaching folyamatban dolgoztam egy multinacionális vállalat egyik kiemelt vezetőjével.
Az intellektuális megértéssel, belátással nem volt baj, de ez messze nem volt elegendő ahhoz, hogy bármi változzon.
A kliensem fejben nagyon jó volt, de egyáltalán nem fért hozzá saját érzéseihez, ami esetében kulcsfontosságú lett volna az előrelépéshez. Egy ösztönös sugallat hatására javasoltam, hogy a következő “ülést” vigyük le a dojo-ba.
Az edzésmunka közben a kliensem megrendítő mélységgel találkozott a félelemmel, dühvel, agresszióval, meneküléssel – és ezen a nyomon haladva eljutottunk az elszántság, bátorság, sikerélmény, büszkeség felé – ami már jó kiindulás volt a továbbiakhoz. Két ilyen alkalom alatt többet értünk el, mint előtte két hónap alatt.
Ezt a folyamatot sok olyan követte, ahol alkalmanként a dojo-ban kötöttünk ki. A feldolgozott témák, az alkalmazott módszerek köre folyamatosan bővült. Két évvel később már több csoportos folyamatban is dolgoztam a harcművészeti coachinggal, majd 2006-ban sor került az első olyan coaching folyamatra, amiben minden találkozó a dojo-ban zajlott – ekkorra vált önálló módszertanná a harcművészeti coaching.
Mostanra érett meg bennem annyira, hogy önálló programként is megjelenítsem. Szándékosan különálló arculattal, ezzel is jelezve egyrészt a saját életemben betöltött szerepét, másrészt azt, hogy már nem csupán szervezetek (vezetők, teamek, munkatársak) számára, hanem magánemberként jelentkező, egyéni ügyfelek részére is nyitott a program.
HARCMŰVÉSZETI COACHING
Email: [email protected]
Telefon: +36 30 661 6912
A csoportos edzések helyszíne:
A Rogers iskola tornaterme,
cím: Budapest, XI. kerület, Aga utca 10
Időpontja: szerda, 18.00 – 19.30
***
A magánedzések helyszíne:
Shuhari dojo,
cím: Budapest, XII. kerület, Győri út 5-7